Dėl ko dažniausiai skauda nugarą?

Statistika tokia: 85 % pacientų, kuriems virš 40 metų, atlikus stuburo magnetinio rezonanso tyrimą, buvo aptiktos stuburo išvaržos – viena dažniausių nugaros skausmo priežasčių.

Išvarža atsiranda, kai tarp stuburo slankstelių esanti “pagalvėlė” plyšta ir jos išsiveržęs turinys suspaudžia iš stuburo išeinantį nervą (žiūrėti paveikslą nr. 1).  Tas nervas gali eiti į ranką, petį, koją, į kirkšnį, į pilvo apačią – nuo to priklausys, kur skauda. Ta vieta gali tapti silpnesnė.

Laiku nenustatyta stuburo išvarža gali visam laikui sužaloti nervą. Nutrūkus impulsams į apatinės nugaros dalies nervus, ligonis pradeda nelaikyti išmatų ir šlapimo. Ilgalaikė komplikacija yra vidinio šlaunies paviršiaus ir apie tiesiąją žarną esančių audinių nutirpimas ( https://www.healthline.com/health/herniated-disk)

Išvaržos gali atsirasti, jeigu Jūs:

 1. Eidami paslydote,  nugriuvote
 2. Nepatogiai atsikėlėte iš lovos
 3. Bėgiojote, šokinėjote
 4. Sunkiai kažką pakėlėte
 5. Sergate stuburo metastazėm
 6. Kitos priežastys.

Atsiradus magnetinio rezonanso tomografijai, išvaržos nustatomos tiksliai, matosi, kuris nervas žalojamas, kuris ne. O paprasto rentgeno tyrimo metu gali tik įtarti, kad išvarža yra, bet ar ji žaloja – nepasakysi.  Žemiau pateiktais pavyzdžiais Jūs galite įvertinti:

1. Kaip gerai matosi nervai ir stuburo išvarža tiriant 3T magnetiniu rezonansu.

 

2. Kaip “abejotinai” atrodo išvaržos paprastoje rentgeno nuotraukoje (išvarža pažymėta rodykle)

Stuburo 3T magnetinio rezonanso tomografija – nepakeičiamas tyrimo metodas diagnozuojant bet kokius stuburo susirgimus

Stuburo magnetinio rezonanso tomografija – tai dažniausiai atliekamas diagnostikos tyrimas. Tiriant šiuo metodu per palyginus trumpą laiką išgaunami aukštos kokybės detalūs stuburo vaizdai, kurie leidžia gydytojui radiologui aptikti net vos pastebimą patologiją. Kitaip tariant, 3T MRT tapo naujasis auksinis standartas, kuriuo galima tiksliai diagnozuoti bet kokias stuburo ligas. Šis tyrimas nėra kenksmingas, nes jo metu nenaudojama jonizuojanti spinduliuotė (radiacija). Be to, tyrimo įranga nuolat tobulinama ir sutrumpėjo jo atlikimo trukmė, žmonėms nereikia taip ilgai gulėti vienoje padėtyje, kenčiant nugaros skausmus.

Indikacijos, kada būtina atlikti stuburo MRT tyrimą:

 • Pacientams po stuburo operacijos – atsinaujinus skausmams tyrimas padeda atskirti atsinaujinusią ligą nuo surandėjusio audinio;
 • Jei nugaros skausmą lydi apetito mažėjimas, svorio kritimas, kurie gali reikšti, kad sergate išplitusiu vėžiu;
 • Įtariami skausmai dėl stuburo kanalo susiaurėjimo;
 • Pacientams, kuriems nugaros ar kojų skausmas nepradingsta 4-6 savaitės;
 • Pacientams, kuriems išbandžius įvairius gydymo metodus, skausmas vis vien nedingsta;
 • Pacientams, kurie patyrė stuburo traumą darbo ar sporto metu netaisyklingai atlikę tam tikrus judesius ir pan.
 • Prieš planuojant atlikti gydomuosius stuburo masažus, siekiant užtikrinti, kad nebus padaryta žalos pacientui dėl atlikto masažo, kuris galėtų paūminti tam tikras ligas.

Kodėl moderni stuburo diagnostika 3T MRT aparatu yra geriau?

3T GE Signa Pioneer magnetinio rezonanso tomografas pritaikytas individualiems paciento poreikiams. Atliekamas tyrimas galingu aparatu sukuria 2 kartus stipresnį magnetinį lauką lyginant su 1.5T MRT, todėl išgaunami ypatingai aiškūs ir ryškūs tiriamosios srities vaizdai. Tyrimas atliekamas itin plonais pjūviais (mažesniais negu 1 mm), todėl pastebima net smulkiausia patologija. Tad prieš atlikdami magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą, įsitikinkite, kad tyrimas bus atliekamas šiai dienai galingiausiu 3T MRT aparatu. Nuo šio faktoriaus priklauso Jūsų diagnozės tikslumas ir tolimesnė gydymo eiga.

Kaip atliekamas stuburo 3T MRT tyrimas?

Pirmiausia pacientas turi pasiruošti tyrimui, t.y. persirengti vienkartinio naudojimo rūbais, neturinčiais jokių metalo detalių. Svarbu nusiimti visus papuošalus – jie atiduodami saugoti lydintiems asmenims arba įdedami į specialią daiktų saugyklą. Pasiruošęs pacientas palydimas į MRT patalpą, kurioje yra paguldomas ant specialaus MRT tomografo gulto. Pacientui ant ausų uždedamos specialios garsą izoliuojančios ausinės, o esant reikalui, įstatomi ir ausų kamštukai. Į ranką įduodamas specialus pultelis – komunikavimo su personalu priemonė. Tuomet ant paciento tiriamosios srities uždedama papildoma ritė. Tomografo gultas įvežamas į MRT aparato centrą bei atliekamas skenavimas, kurio metu pacientas girdi įvairius stipresnius ar silpnesnius garsus (kalimo, pliauškėjimo ir pan.). Reikalui esant, pacientui prieš tyrimą įvedamas intraveninis kateteris, kuris naudojamas tarp tyrimo sekų kontrastinei medžiagai sušvirkšti

Grįžti
Pirkti tyrimą